21 Ekim 2009 Çarşamba

trombosit...

trombosit...sabah saatlerinde bi tw muhabiri yanıma yaklaşıp mrb trombosit ne demek diye sorsaydı sanırım hmmm bi müzik enstrümanı mı ? derdim..

fakat bugün öğrendimki trombosit kanın içinde kanın pıhtılaşmasını sayğlayan hücrelere verilen bi isim..ve bu trombosit olmazsa kanınızda gerekli pıhtılaşma olmuyor ve bir kanama durumunda akıntı durmuyor vede bu büyük bir tehlike !!

daha bi kaç ay ewwel tanıdıgım fakat senelerdir karşılaşmadan bi çok kez iş yaptığımı öğrendiğim bi çok ortak tanıdığımın oldugu huseyin abinin hanımı ismini anmak istemediğim bi hastalığa yakalanmıştı..sabah gelen haberle acilen yeditepe hastanesine gittik..normal şartlarda kan wereceğimi sanıyodum ve hayatında hiç kan wermemiş biri olarak birazda heyecanlıyım ama gidince öğreniyorumki kan wermiycem eee ne wercem peki?? trombosit hönk o ne yaaa..?? hemşire kızımız gerekli açıklamayı yapıyor sonrada kadir we muammere damar kontrolü yapıyor onların damarları uyumsuz sıra bana geliyor kollarıma o kan bagını takıyor ve bir süre kolumdaki damarlarla oynuyor bastırıyor çekiyor sonra diğer hemşireleri çağırıyor ewet onay alınıyor..damar yolu açılabilecek gerekli damar kolumda mewcut..ki bu çok önemli çünki gün boyu gelen 8 kişiden sadece ben ve diğer 2 kişi werebildi...sonra bi ufak tüp deney alıyorlar gerekli testleri yapmak için ..1 saat test sonuçlarını bekliyoruz ..
1 saat sonra sağlıklı bi insan oldugum onaylanıyor hıv hepatit b c sifilist ve her türlü virüsten uzak bi kanım war,hiçbirini taşımıyorum..sonra bana bi sürü soru soruyor...
--grip veya nezlemisiniz ?
--son 3 günde agrı kesici we benzeri weya herhangi bir ilaç aldınızmı ?
--son 1 senedir hangi ülkelerde bulundunuz orda bi hastalık geçirdinizmi?
--aşıya korkunuz kana korkunuz varmı ?
--tansiyon hastalıgınız varmı?
--ailenizde genetik kalp şeker vb. hastalıklar var mı ?
--10 yaşından sonra sarılık hastalıgı geçirdiniz mi ?
ve hatırlayamadıgım bi kaç soru dahaa...
sonra bir adet özel bilgi anketi isim adres telefon mail gipi iletişisimsel bilgiler arka sayfada da eşcinsel ilişkiye girdinizmi paralı sex yaptınızmı uyuşturucu kullandınızmı vb. gizlilik esaslı muhtelif sorular...

neyseki makamım hazırlanıyor...yatıyorum..iki kolumdan iğneler giriyor canım acıyor ama bi umuda ortak oluyorum daha değerli bişey mi war bu dünyada..
sağ kolumdan giren iğne hortum yoluyla kanı çekiyor sonra o kan dolaşıp makineye giriyor o makine kanı ayıklıyor içindeki trombositleri çekiyor sonra o kan tekrar sol kolumdan damarlarıma geri enjekte ediliyor..bu işlem 41 dakika boyunca sürdü..we bu 41 dakika boyunca tek elimi sürekli açıyıp kapamak zorundayım ki kan pompalansın..

operasyon öncesi we sonrasında 1er saat sigara içemiorsunuz 24 saat boyunca alkol alamıyorsunuz araba kullanmanız , ağır kaldırmanız , kendiniz yormamanız , asittli içecek içmemeniz kesinlikle bi yerinizi kesmemeniz tawsiye ediliyor bunun yanında tabi süt ürünleri we suyu bolca tüketmek..

ayriyetten insandaki kanın 1mm3 ünde 150,000 ile 400,000 arasında trombosit war 150,000 alt sınır aşağısında trombosit düşük olmuş oluyor..werebilmeniz içinse en az 180,000 gerekli..bendeki rakamda ilginçti tam tamına 180,000 !!!

trombosit wermenin hiçbir zararı yok,yeterki sınırda trombositiniz olmasın ki öyle bi durum warsa bunu hastane almıyor sizden..gün içinde we şu anda hiçbir şikayetim yok sadece sırtımda agrı war buda sanırım bugün tshirtle dolaşmamla alakalı yada psikolojik olarak bi arıza beklentimin olmasından kaynaklı..

ewet trombosit tam olarak böyle bişey kanın içinden çıkan tereyağ misali bişey !!

sewindim...
bugün birisine yardım edebilmeme..
dün yılmaz özdili bile sewebilmeme,hak werebilmeme..
önce 29 ekim de sonra kurban bayramında keyif yapabilecek olabilmeme..
kazanan yalnızdır'da hikayelerin birleşmesine we heyecanlanmama..
şiş alinazik te ki yogurdun sarımsaklı oluşuna we koku moku umursamadan yiyişime..


üzüldüm..
34 orospu çocuğunun gelişine..
bu kadar sağlıklı olmama rağmen teşekkür etmek yerine şikayetler için sebep arayışıma..
kendimi cesaretsiz,kararsız hissetmeme..
buRbery london'umun bitişine

kıskandım...
ayşenin kocasını, alyanın babasını

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails